Proiect de lectie, clasa a VI-a A, Pictura- Armega Daniela

 

TUTORE: MERCEA DANA

SUPERVIZOR: BORONTEA VERONICA-JEANINA

 

PROIECT DE LECȚIE

 

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul de Arte Plastice Timişoara

PROPUNĂTOR:ARMEGA DANIELA-ADELA

DATA: 11.12.2012 ORA: O8:00 – 09:00

CLASA:  a VI-a A

ARIA CURRICULARĂ: ARTE

OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Pictura

TEMA LECŢIEI:COMPOZITIE CU SUBIECT DE LEGENDA.DOMINANTA CALDA

 

TIPUL LECŢIEI: DE FORMARE PRICEPERI ȘI DEPRINDERI

DURATA: 50 MIN

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:  

1.2. Realizarea unei dominante de culoare intr-o compozitie,folosind game cromatice

2.3 Valorificarea in alcatuirea unei compozitii inchise sau deschise a elementelor de limbaj plastic,a semnificatiilor si raporturilor dintre ele;

2.4.Realizarea centrului/centrelor de interes prin elemente de limbaj plastic si expresivitatile lor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 

O1. Să identifice basmul sau povestile cu subiect de legenda preferate

O2. Să stabilească daca compozitia va fi inchisa sau deschisa

O3. Să redea folosindu-se de imaginatie si culori,intr-o compozitie  cu dominanta calda si personaje,intr-un mod cat mai original subiectul de legenda al temei propuse

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode: conversația, explicația, observația, munca independentă, problematizarea, demonstrația

Mijloace și materiale didactice: Coala de hârtie A3, instrumente de lucru, creioane colorate si culori tempera, radiera,caprite,plansete,dublu adeziv,dublu adeziv sau cleste pentru prinderea colii pe planseta

Forme de organizare: colectiv, individual

EVALUARE: proba practică, observare curentă, apreciere verbală asupra lucrărilor elevilor

BIBLIOGRAFIE:

Programa școlară  „EDUCAŢIE PLASTICĂ’’  Clasele a V a – a VI a

http://curriculum2009.edu.ro/Ciclul gimnazial/

Băran Viorica, Hornet Natalia, Anghel Gheorghe, Album metodic de creație artistică plastică, Ed.Palatul pionierilor și șoimilor patriei, București

Etapele lecţiei Dozare Ob. op.

 

 

Conţinutul ştiinţific al lecţiei

Strategia didactică

 

Metode  și procedee didactce

Mijloace didactice

Formede organizare Strategia de evaluare
C G I
1.Moment organizatoric (2’)   Se salută elevii după care se efectuează prezența.Se aranjează atelierul (căprițe, planșete), se pregătesc materialele şi mijloacele necesare pentru desfăşurarea activităţii de creație  plastică. Conversația  Catalog de note, capre sau sevalete, planșete, coala de hârtie A3, creioane colorate si tempera,dublu adeziv,radieră X    
2.Captarea atenţiei (3’) Se prezintă elevilor tema propusa astfel încât aceștia să se familiarizeze cu cerintele Problematizare 

 

X
3.Anunţarea subiectului și a obiectivelor operaționale (5’)   Se anunță titlul lecției și obiectivele temei. Elevii trebuie să realizeze o  compozitie cu subiect de legenda.Se va ține cont de cerintele temei de a se folosi culori calde,ele fiind dominante la sfarsitul lectiei.Se înștiințează elevii că vor fi notați la sfârșitul orei. ConversațiaExplicația

 

  X      
4.Dirijarea învățării 

 

 

 

 

 

 

 (5’)

 

 

 

O1 

 

O2

O3

 

Se prezintă elevilor de către cadrul didactic cateva modele de compozitii cu dominanta calda.Se anunta elevilor de  catre cadrul didactic ca se vor folosi elemente compozitionale figurative,adica va fi o compozitie cu personaje.

Se incurajaza elevii in a pune intrebari daca au nelamuriri legate de tema si se recapituleaza cu ei care sunt culorile calde si culorile reci,precum si diferentele dintre compozitia inchisa si cea deschisa

Demonstraţia  Tabla, capra si sevalet, planșete, coala de hârtie A3, creioane colorate si culori tempera,dublu adeziv,radieră X X
5.Asigurarea transferului și a retenției 

 

 

 

 

 

 

(20’)

 

 

O1O2

O3

Se realizează de către elevi compozitia,ramanand la alegerea fiecarui elev daca compozitia realizata va fi una inchisa sau deschisa.Se acorda elevilor libertatea de a fi cat mai creativi si de a isi alege singuri culorile calde ce trebuiesc folosite la realizarea temei.

Se lucrează sub atenta îndrumare a profesorului, elevii fiind încurajați în demersul plastic, după care se fac corecturi colective şi individuale.

Conversația ExplicațiaMunca independentă

 

X X
6.Asigurarea conexiunii inverse  (5’)   Se expun lucrările elevilor la pe sevalete sau pe podea,in mijlocul atelierului și se discută cu întregul colectiv al grupei modul de realizare a rezolvarii temei propuse pentru ora rezpectiva.Se încurajează elevii să-şi evalueze si autoevalueze lucrările.Se  fac aprecieri generale, se analizează modul în care au fost atinse cerințele temei după care se realizează o corectură individuală. Umează notarea fiecărei lucrări în parte. Conversația ExplicațiaObservația

 

Lucrările elevilor X X Aprecieri practice
7.Încheierea activității (5’)   Se face evaluarea prin aprecieri şi note.Se explică elevilor  motivul pentru care au primit respectiva notă și respectivele aprecieri.

Se selectează cele mai bune lucrări în vederea expunerii lor la sfarsitul semestrului in atelier.

Conversația ExplicațiaObservația

 

Lucrările elevilor X X Aprecieri verbale
 72254_432040810202727_53994780_n 547027_432041016869373_820034593_n 582466_432040713536070_1854963110_n

Un gând despre „Proiect de lectie, clasa a VI-a A, Pictura- Armega Daniela

  1. Denisa 13 Ianuarie 2013 la 18:33 Reply

    Foarte interesanta tema!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: