Proiect de lectie, clasa a VI-a A, Pictura- Armega Daniela

 

 

Tutore: Miclăuș-Mercea Dana

Supervizor: Borontea Veronica-Jeanina

PROIECT DIDACTIC

 

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul de Arte Plastice Timişoara;

PROPUNĂTOR: Armega Daniela-Adela

DATA: 11.12.2012, 9:00-10:00;

Timpul: 50 min;

CLASA:  a VI-a A;

ARIA CURRICULARĂ: Arte;

OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Pictura

TEMA LECŢIEI: Functiile afective ale culorii intr-o compozitie libera

TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.2. Realizarea unei dominante de culoare într-o compoziţie, folosind game cromatice;

2.3. Valorificarea în alcătuirea unor compoziţii închise sau deschise a elementelor de limbaj plastic, a semnificaţiilor şi raporturilor dintre ele;

2.4.Realizarea centrului/centrelor de interes prin elemente de limbaj plastic si expresivitatile lor;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1. Să utilizeze compoziția închisă sau deschisă in realizarea lucrării;

O2. Să folosească, în realizarea compoziției, culorile de care elevut se simte mai atras afectiv;

O3. Să utilizeze, în compoziție, o culoare dominantă.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode: Conversaţia, expunerea, problematizarea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;

Mijloace: Coală de hârtie A3, pensule, acuarelă, tempera, pahar cu apă, paletă de culori,scoci,carte in care se gasesc imagini cu culori

Forme de organizare: Frontal şi individual;

STRATEGIA DE EVALUARE: Probă practică, aprecieri verbale asupra lucrărilor elevilor;

BIBLIOGRAFIE:

– Programă școlară Educație Plastică, clasele a V-a și a VI-a,  București 2009,  http://curriculum2009.edu.ro/Ciclul_gimnazial/

– Băran Viorica, Hornet Natalia, Anghel Gheorghe, Album metodic de creație artistică plastică, Ed.Palatul pionierilor și șoimilor patriei, București, 2003

Etapelelecţiei Dozare Ob. op. Conţinutulînvăţării Strategia didactică Strategia de         evaluare
Metode Mijloace Mod de organizare
C G I
1.Moment organizatoric (2’) -Se salută elevii;-Se realizează prezenţa după catalog;

-Se pregătesc caprele și șevaletele;

-Se așează colile pe planșete;

-Se pregătesc materialele ce vor fi utilizate pe parcursul lecţiei;

-Conversaţia; -Catalogul de prezenţă, coli A3, pensule, acuarelă, tempera, pahar cu apă, paletă de culori,scoci; x x
2.Captarea atenţiei (3’) -Se realizează prin prezentarea unei carti si care se arata elevilor imagini si asupra carora profesorul intervine cu informatii legate despre culoarea sau culorile prezentate-Se împart elevilor xerox-uri cu imaginile respective,in dreptul fiecareu culori fiind cateva informatii despre  functia afectiva a culorilor respecte

-Se oferă elevilor libertatea de a își alege imagini pe care le consideră ca fiind potrivite cu acele culori care le plac mai mult,avand in vedere ceea ce ar vrea să realizeze;

-Expunerea; Carte de arta unde se gasesc imagini cu culoriXerox-uri color x
3.Anunţarea   subiectului şi a obiectivelor operaţionale (2’) -Se anunţă titlul lecţiei “Functiile afective ale culorii intr-o compozitie libera” şi sarcinile pe care elevii le au de realizat pe parcursul desfasurarii lectiei;-Se specifică acestora că în compoziția ce vor urma să o realizeze se va ține cont de originalitate și creativitate, precum și de modul în care vor opera cu materialul vizual oferit; -Expunerea;-Explicaţia; x
4.Dirijarea învăţării (8’) O1O2

O3

O4

-Se discută cu elevii despre compoziție, explicându-se acestora că ea este un ansamblu de elemente, mijloace, principii și procedee dependente între ele și structurate într-o formă unitară, si despre tipurile de compoziție;-Se solicită elevilor, ca în lucrarea ce o vor realiza, să folosească tipul de compoziție dorit, având astfel libertatea de a se desfășura pe suprafața dată așa cum consideră;

-Se solicită elevilor începerea desenului în pensulă, folosind o culoare deschisă, fluidă și transparentă,fiindu-le astfel mai usor sa intervina treptat in procesul de creatie;

-Se vorbeste elevilor despre fiecare culoare in parte,profesoorul explicand semnificatiile culorilor,precum si ce senzatii si stari transmit ele afectului uman;

-Expunerea;-Explicaţia;

-Conversaţia;

coli A3, pensule, acuarelă, tempera, pahar cu apă, paletă de culori,scoci; x x
5.Asigurarea retenţiei şi a transferului (25’) O1O2 -Se solicită elevilor realizarea unei compozitii la libera alegere,cu culori la alegere, fie calde, sau reci,in funcție de ceea ce vor să evidențieze în compoziția plastică realizata;-Se anunță elevii ca, în realizarea lucrării, să țină cont de inventivitate, creativitate și de  modul în care se folosesc de limbajul plastic;

-Se aduce în atenția elevilor evidențierea unui centru de interes, prin aglomerarea unor elemente pe o anumită suprafață din întreaga lucrare, astfel încât aceea să fie zona în care privitorul să își oprească mai întâi privirea;

-Exerciţiul;-Conversaţia;

-Problematizarea;

-Demonstraţia;

-coli A3, pensule, acuarelă, tempera, pahar cu apă, paletă de culori, xerox-uri x x -Probă practică;
6.Asigurarea conexiunii inverse (5’) -Se expun lucrările elevilor în fața clasei şi se cere acestora să spună câteva cuvinte privind tema dată și culorile folosite în contrastul cerut în realizarea lucrării; -Explicaţia,-Conversaţia,

-Observaţia

-Lucrările elevilor; x x
7.Încheierea activităţii (5’) -Se realizează aprecierea lucrărilor şi se comentează de către fiecare elev modul în care a perceput noua temă;-Se solicită elevilor să își aprecieze lucrarea, spunând ce cred despre ceea ce au realizat;

-Se încurajează modul de exprimare liber și în termeni de specialitate

-Conversaţia;-Explicaţia. -Lucrările elevilor. x x -Aprecieri verbale asupra lucrărilor elevilor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

397995_432046243535517_1132862270_n 543902_432046220202186_1896331923_n 555218_432046340202174_10647875_n

 

 

 

 

 

3 gânduri despre „Proiect de lectie, clasa a VI-a A, Pictura- Armega Daniela

  1. Melene 13 Ianuarie 2013 la 17:14 Reply

    interesanta lectie sper sa ajung si data viitoare cand predai🙂

  2. Denisa 13 Ianuarie 2013 la 18:32 Reply

    Imi place continutul proiectului🙂

  3. Elena 13 Ianuarie 2013 la 22:13 Reply

    O sa fii o profesoara buna,presimt asta:)

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: