Proiect de lectie,clasa a IX-a, Studiul formelor şi al desenului, LOGOFATU LAVINIA GABRIELA

Tutore: Miclauş Mercea Dana

Supervizor: Borontea Veronica

PROIECT DE LECTIE

 

 

 

 

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul de Arte Plastice Timişoara

PROPUNĂTOR: LOGOFATU LAVINIA GABRIELA

DATA: 04. 12. 2012, ORA: 11 – 12

CLASA: a IX-A

ARIA CURRICULARĂ: ARTE

DISCIPLINA: Studiul formelor şi al desenului;

TEMA LECŢIEI:  Valoare si pata. Studiu de draperie si obiecte din sticla – tehnica carbune

TIPUL LECŢIEI: Lectia de formare de priceperi si deprinderi.

 Durata:50 min

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.1Identificarea elementelor de limbaj, conştientizând utilizarea lor ca formă de expresie plastica

1.5  Configurarea de structuri plastice intenţionate, urmărind gradul de finalizare a acestora

1.6  Decodificarea realităţii obiective  şi transpunerea ei în limbaj specific

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1.Să defineasca elemente de limbaj plastic (punctul,linia,pata) cu cuvinte proprii.

O2.Sa  stabileasca relatii intre aceste elemente de limbaj plastic si sa realizeze un studiu de draperie si obiecte din sticla pe baza acestora.                                                                                   O3.  Sa obtina modalităţi de obţinere a materialităţii prin valoraţie

 

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode de predare: conversaţia, explicaţia,observaţia, munca independentă.                        Mijloace şi materiale didactice :  materiale şi  instrumente de  lucru :,hartie semiciocan,carbine,albume de artă, exemple similare din arta plastic,lucrarile elevilor.                                                           Forme de organizare: colectiv, individual

STRATEGIA DE EVALUARE: proba practică, observare curentă, apreciere verbală asupra lucrărilor elevilor

BIBLIOGRAFIE:

Album metodic de creatie artistică plastică, „Arta grafică” – Bucuresti

Etapele lecţiei

Timp

Ob. op.

 

Conţinutul învățării

Strategia didactică

Strategia de evaluare

Metode

Mijloace

Moduri de organizare al clasei

1.Moment organizatoric

(3’)

– Efectuarea prezenţei. Pregătirea materialelor şi mijloacelor necesare pentru desfăşurarea activităţii .

conversatia

Catalogul,

hârtie semiciocan,carbune

frontal

2. Captarea atenţiei

(4’)

– Alegerea naturii statice ,draperiea si obiectele din sticla., impreuna cu elevii

conversaţia,

Natura statica

frontal

Observare curentă

3.Anunţarea subiectului şi a  obiectivelor operaţionale

(3’)

 -Enunţ tema : Valoare si pata. Studiu de draperie si obiecte din sticla – tehnica carbune. Le explic elevilor  etapele naturii statice ,demersului plastic, ce trebuiesc parcurse si rezolvate asezarea în pagină, cum se folosesca liniile ajutătoare pentru punerea în pagină ,constructie corectă, utilizarea corecta a perspectivei, si obtinerea materialitatii cu ajutorul valoratiei ,atat prin pata,pe forma sau hasura. Le explic elevilor folosirea liniei în mod dinamic, ajuta în acest mod expresivitatea.

explicaţia

conversaţia, observaţia

frontal

4.Dirijarea activităţii de studiu şi instruire al elevilor

(22’)

O1

O2

 

 

O3

-Se solicita elevilor sa defineasca elementele de limbaj plastic (punct-linie-pata).Le explic importanta acestor elemente in conceperea studiu de draperie si obiectelor din sticla.De asemenea  le explic obtinerea materialitatii atat a draperiei cat si a obiectelor ,cu ajutorul carbunelui ,atat prin pata cat si hasura de 45.

Instructajul, explicaţia,

Munca individuala

Lucrarile elevilor

Individual, colectiv

5. Asigurarea transferului şi a retenţiei

(10’)

O3

-Elevii trebuie sa redea materialitatea draperiei si a obiectelor din sticla cu ajutorul valoratiei in tehnica carbunelui,.Se urmăreşte demersul elevilor, la nevoie intervenind cu observaţii şi corectură fiecarui elev in parte, pentru redarea volumelor,a transparentei cat si a expresivitatii.

Instructajul, explicaţia,

observaţia,

exerciţiu,

Lucrarile elevului

Individual, colectiv

Proba practică

6.Conexiunea inversă

(3’)

Fac aprecieri verbale, evidentiez rezultatele bune si va fac aprecieri critice analizând modul în care au fost atinse si realizate cerintele temei.Pot face şi elevii ierarhizări şi aprecieri critice explicaţia, conversaţia, observaţia,aprecierea verbala

Lucrarile elevilor

Individual

Observare curentă

7. Evaluarea propriu-zisă şi încheierea activităţii

(5’)

-Fac recomandări pentru sedinta urmatoare.

Conversaţia, explicaţia,

Lucrarile elevilor

 individual

Aprecieri

şi notări asupra lucrărilor elevilor

linia,tehnici de tratare -natura statica a 6a

2 gânduri despre „Proiect de lectie,clasa a IX-a, Studiul formelor şi al desenului, LOGOFATU LAVINIA GABRIELA

  1. andra 15 Ianuarie 2013 la 5:52 Reply

    frumoasa natura

  2. Christie 15 Ianuarie 2013 la 21:57 Reply

    Spor si inspiratie atat tie, ca viitor cadru didactic cat si copiilor!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: