Poiect de lectie, clasa a IX-a, Studiul formelor şi al desenului, LOGOFATU LAVINIA GABRIELA

Tutore: Miclauş Mercea Dana

Supervizor: Borontea Veronica

PROIECT DE LECTIE

 

 

 

 

 

 

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul de Arte Plastice Timişoara

PROPUNĂTOR: LOGOFATU LAVINIA GABRIELA

DATA: 11.12. 2012, ORA: 11 – 12

CLASA: a IX-A

ARIA CURRICULARĂ: ARTE

DISCIPLINA: Studiul formelor şi al desenului;

            TEMA LECŢIEI:  Obtinerea volumului prin expresivitatea liniei. Aplicatie la o natura statica

            TIPUL LECŢIEI: Lectia de formare de priceperi si deprinderi

             DURATA: 50 MIN

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

2. Relationarea elementelor de limbaj specifice tridimensionalului cu celelalte elemente de limbaj plastic

2.1. Realizarea unor studiilor dupa natura,utilizând elemente de limbaj plastic

2.3. Dispunerea în spatiu a volumelor, în functie de rezultatul intentionat

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1.Să defineasca elemente de limbaj plastic specifice tridimensionalului,cu cuvinte proprii.

O2.Sa  stabileasca raportul forma-volum in alcatuirea naturii statice

O3.  Sa redea relatia spatiu-volum ,dispunerea spatiala a volumelor prin linii cat mai expresive,tehnica mixta.

 

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode de predare: conversaţia, explicaţia,observaţia, munca independentă.                                                                                                                Materiale didactice :  materiale şi  instrumente de  lucru :,hartie semiciocan,,culori de acril,creioane,tus,,albume de artă, exemple similare din     arta plastic,lucrarile elevilor.

Forme de organizare: colectiv, individual

STRATEGIA DE EVALUARE: proba practică, observare curentă, apreciere verbală asupra lucrărilor elevilor

BIBLIOGRAFIE:

Album metodic de creatie artistică plastică, „Arta grafică” – Bucuresti

Etapele lecţiei

Timp

Ob. op.

 

Conţinutul învătării

Strategia didactică

Strategia de evaluare

Metode

Mijloace

Moduri de organizare al clasei

1.Moment organizatoric

(3’)

– Efectuarea prezenţei. Pregătirea materialelor şi mijloacelor necesare pentru desfăşurarea activităţii .

conversatia

Catalogul,

hârtie semiciocan,culori de acril,creioane,tus.

frontal

2. Captarea atenţiei

(4’)

– Alegerea naturii statice impreuna cu elevii,dupa preferintele acestora.

conversaţia,

Natura statica

frontal

Observare curentă

3.Anunţarea subiectului şi a  obiectivelor operaţionale

(3’)

– Enunţ titlul lecţiei: Obtinerea volumului prin expresivitatea liniei. Aplicatie la o natura statica.Le explic elevilor  etapele naturii statice ,demersului plastic, ce trebuiesc parcurse si rezolvate ,asezarea în pagină, constructie corectă, utilizarea corecta a perspectivei, si obtinerea volumului prin linii cat mai expresive,inclusiv influenta spatiului. Le explic

elevilor folosirea liniei în mod dinamic, ajuta în acest mod expresivitatea.

explicaţia

conversaţia, observaţia

frontal

4.Dirijarea activităţii de studiu şi instruire al elevilor

(22’)

O1

O2

 

 

O3

-Se solicita elevilor sa defineasca elementele de limbaj plastic specific tridimensionalului (planul,suprafata,forma,volumul,muchia).Le explic importanta acestor elemente in conceperea naturii statice ,inclusiv importanta liniei care are potential de a sugera prin valoare si miscarea ei,ideea de forma,de spatiu influentand volumul.

explicaţia,

Hartia semiciocan,culori de acril,tus,creioane.

Individual

5. Asigurarea transferului şi a retenţiei

(10’)

O3

 Datorita cunostintelor acumulate despre linie, elevii vor trece la realizarea acestei naturi statice in care sa foloseasca ceea ce stiu deja. Ofer sugestii,sfaturi,corecturi individuale sau în grup, stimulează executarea lucrării prin explicatii,demonstratii si sugerarea unor solutii.

-Prin aplicarea liniei vor scoate in evidenta volumetria si materialitatea.

Instructajul, explicaţia,

observaţia,

exerciţiu,

Lucrarile elevului

Individual, colectiv

Proba practică

6.Conexiunea inversă

(3’)

Fac aprecieri verbale, evidentiez rezultatele bune si va face aprecieri critice analizând modul în care au fost atinse si realizate cerintele temei.

Pot face şi elevii ierarhizări şi aprecieri critice

explicaţia,

Lucrarile elevilor

Individual

Observare curentă

7. Evaluarea propriu-zisă şi încheierea activităţii

(5’)

– Fac recomandări pentru sedinta urmatoare.

Conversaţia, explicaţia,

Lucrarile elevilor

 individual

Aprecieri

şi notări asupra lucrărilor elevilor

valoratie-draperie a 9a

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: