Proiect de lectie, clasa a IX-a A, Studiul compozitiei- Armega Daniela

TUTORE: MERCEA DANA

SUPERVIZOR: BORONTEA VERONICA-JEANINA

PROIECT DE LECȚIE

 

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul de Arte Plastice Timişoara

PROPUNĂTOR: ARMEGA DANIELA-ADELA

DATA: 27.11.2012 ORA: 11:00-12:00

CLASA:  a IX-a A

ARIA CURRICULARĂ: ARTE

OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: STUDIUL COMPOZITIEI

TEMA LECŢIEI: TEHNICI DIVERSE APLICATE LA O COMPOZITIE CU ELEMENTE DIN NATURA

 

TIPUL LECŢIEI: DE FORMARE PRICEPERI ȘI DEPRINDERI

DURATA: 50 MIN

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

 

1.1.Analiza comparative a unor structure organice si  anorganice,in vederea valorificarii lor ca modele functionale sau formale

1.2 Selectarea structurilor organice si anorganice,dupa criteriul formei si al functionalitatii

2.1 Realizarea de schite analitice ca modalitate de reprezentare a aspectelor structural si functionale ale realitatii

3.1 Utilizarea relatiilor armonice in configurarea structurilor functionale

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 

O1. Să realizeze un desen compozițional colorat prin paginarea elementelor compoziționale;

O2. Să țină seama de raportul plin-gol al elementelor compoziționale;

O3. Să folosească elemente de limbaj plastic si sa se foloseasca de diverse tehnici;

O4 Să creeze un centru de interes în compoziția realizata

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 

Metode: conversația, explicația, observația, munca independentă, problematizarea, demonstrația

Mijloace și materiale didactice: Coala de hârtie A3, instrumente de lucru, pensule de diverse marimi,creioane,carbune presat,hartie creponata si colorata,lipici,material textil,foarfece,culori tempera, pahar cu apă,căprițe, planșete, imagini;

Forme de organizare: colectiv, individual

EVALUARE: proba practică, observare curentă, apreciere verbală asupra lucrărilor elevilor

BIBLIOGRAFIE: Programa școlară ,Clasele  a IX a

http://curriculum2009.edu.ro/Ciclul gimnazial/

Băran Viorica, Hornet Natalia, Anghel Gheorghe, Album metodic de creație artistică plastică, Ed.Palatul pionierilor și șoimilor patriei, București

Etapele lecţiei Dozare Ob. op.

 

 

Conţinutul ştiinţific al lecţiei

Strategia didactică

 

Metode  și procedee didactce

Mijloace didactice

Forme

de organizare

Strategia de evaluare

C G I  
1.Moment organizatoric (2’)   Se salută elevii după care se efectuează prezența.Se aranjează atelierul (căprițe, planșete), se pregătesc materialele şi mijloacele necesare pentru desfăşurarea activităţii de creație plastică. Conversația Catalog de note, căprițe, planșete, coala de hârtie A3, pensule, pahar cu apă, culori tempera,lipici,imagini,hartie creponata si colorata,material textil,foarfece X
2.Captarea atenţiei (3’) Se prezintă elevilor un slide-show cu exemple de lucrari rezolvate in diverse tehnici Problematizare   Imagini cu exemple de compozitii rezolvate in diverse tehnici X X
3.Anunţarea subiectului și a obiectivelor operaționale (5’)   Se anunță titlul lecției și obiectivele temei. Elevii trebuie să realizeze o compoziție cu elemente din natura inspirandu-se de la imaginile prezentate si natura statica prezenta in atelier,ce contine elemente vegetale.Se va avea în vedere originalitatea și aspectul compozițional al lucrărilor.Se înștiințează elevii că vor fi notați la sfârșitul orei. ConversațiaExplicația  Imagini cu exemple de compozitii rezolvate in diverse tehnici X      
4.Dirijarea învățării  

 

 

 

 

 

 (5’) 

 

 

   

 

 

 

O1

O2

O3

O4

Se explică elevilor pe scurt semnificația compoziției.Compoziția reprezintă o organizare a elementelor de limbaj plastic după un sistem căruia i se subordonează mijloacele de expresie, pentru a crea un ansamblu capabil să emoționeze.Se solicită elevilor să realizeze paginația elementelor compoziționale, ținând cont de proporțiile elementelor, de ritm și așezare în spațiu, având ca model compozitia cu elemente vegetale asezata in atelier.

Se explică elevilor folosirea raportului plin-gol, astfel încât să se obțină un echilibru între zonele pline și goale ale compoziției.

Se dirijează elevii să se folosească de elementele de limbaj plastic și anume punctul, linia, forma, pata.

Se aduce la cunoștiință realizarea unui centru de interes, folosindu-se de elementele de limbaj plastic.

Demonstraţia căprițe, planșete, coala de hârtie A3, pensule de diverse marimi,carbune,creioane,material textilhartie colorata,foarfece, pahar cu apă, culori tempera X X
5.Asigurarea transferului și a retenției  

 

 

 

 

 

(25’) 

 

O1O2O3

O4

Se realizează de către elevi un desen colorat folosindu-se de materialele pregatite si informatiile oferite.Se acordă atenție raportului plin-gol al compozitiei aflate in atelier.Se realizează de către elevi compoziții folosindu-se de elemente de limbaj plastic.

Se folosesc de linie, punct, pată, printr-o diversitate de suprapuneri și alăturări de elemente.

Se realizează de către elevi centre de interes prin folosirea raportului plin-gol în compoziție.

Se lucrează sub atenta îndrumare a profesorului astfel încât elevii sunt încurajați în demersul plastic. Profesorul face corecturi colective şi individuale.

Conversația ExplicațiaMunca independentă  căprițe, planșete, coala de hârtie A3, pensule de diverse marimi,carbune,creioane,material textilhartie colorata,foarfece, pahar cu apă, culori tempera X X Aprecieri verbale
6.Asigurarea conexiunii inverse  (5’)   Se expun  la tablă lucrările elevilor și se discută cu întregul colectiv al grupei modul de realizare al compozițiilor. Elevii sunt încurajaţi să-şi evalueze si autoevalueze lucrările.Se analizează modul în care au fost atinse cerințele temei după care se realizează o corectură individuală. Conversația ExplicațiaObservația  Lucrările elevilor X X Proba practică
7.Încheierea activității (5’)   Se va face evaluarea prin aprecieri verbale.Se fac aprecieri în direcția aspectelor pozitive și se dau sfaturi și sugestii pentru remedierea aspectelor negative.Se explică  motivul pentru care au primit respectiva notare.

Se selectează cele mai bune lucrări în vederea expunerii, astfel fiind răsplătiți cei mai buni și motivați cei mai puțin buni.

Conversația ExplicațiaObservația  Lucrările elevilor X X Aprecieri verbale

32157_432043790202429_1520650659_n

2 gânduri despre „Proiect de lectie, clasa a IX-a A, Studiul compozitiei- Armega Daniela

  1. livia 13 Ianuarie 2013 la 19:21 Reply

    Proiect bine structurat cu explicatii in detaliu.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: