Proiect de lectie, clasa a IX-a, Studiul formelor si al culorii– Baciu Mădălina

Tutore: Miclauș Mercea Dana

Supervizor: Borontea Veronica-Jeanina

Proiect de tehnologie didactica

 

 

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul de arte plastice Timsioara

PROPUNĂTOR: Baciu Mădălina Lucia

DATA: 27.11.2012 ORA:14:00-15:00

CLASA: a IX-a A

ARIA CURRICULARĂ: Arte

OBICETUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Studiul formelor si al culorii

TEMA LECŢIEI: Amestecuri optice.Aplicatie la o natura statica.Dominanta calda

TIPUL LECŢIEI: Lecția de formare de priceperi si deprinderi

DURATA: 50 MIN

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

3.2. Realizarea unui studiu, valorificând contrastele cromatice

3.3. Utilizarea dominantelor cromatice, în organizarea unor suprafeţe

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 Să defineasca amestecul optic.

O2- Să transpună imaginile obiectelor din spațiul real pe suprafață plană,in mainera pointilista;

O3 Să sugereze spațialitatea  utilizând amestecuri optice,folosind doar cele trei culori primare;

O4- Să utilizeze o dominantă cromatică rece.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE: conversația, explicația, demonstrația, observația, munca independenta;

MIJLOACE: Catalog,hârtie, culori de acril, pensule, pahar cu apă,lucrarile elevilor;

FORME DE ORGANIZARE: colectiv,grup,individual;

EVALUARE:proba practică, aprecierea verbală.

BIBLIOGRAFIE: Album metodic de creație artistică plastică, „Arta grafică” – București.

 

Nr.

crt

Secvenţele

lecţiei

Dozare

Ob. op.

Conţinutul ştiinţific al lecţiei

Strategia didactică

Metode

Mijloace

Forme de organizare

C

G

I

1 Momentul organizatoric 2’ Salutul.Notarea absențelor.Pregătirea materialelor necesare.Captarea atenției prin analiza unei naturi statice. Conversația Catalogul, hârtie, culori de acril, pensule, pahar cu apă x
2 Captarea atenției 3’ Elevii  enumeră diferite moduri de a obtine diverse culori,prin amestec fizic sau optic. ConversațiaExplicația x x
3 Anunțarea subiectului si obiectivelor operationale 2’ Se enunta tema lectiei „Natura statica in game cromatice complexe „.Prezentarea cerintelor temei.Profesorul explica demersul realizarii unei lucrari bune Demonstrația x
4 Dirijarea învățării 20’ O1O2 Se solicita elevilor sa defineasca amestecul optic.Amestecul optic consta in compunerea pe retina a unei tente colorate rezulatate din alaturarea pe suportul de lucru a unor multitudini de pete,hasuri,puncte. Tenta dominante este reconstituita optic dand iluzia unui intreg unitarDatorita cunostintelor acumulate despre amestecul optic, elevii vor trece la realizarea acestei naturi statice in care sa foloseasca ceea ce stiu deja.Profesorul oferă sugestii,sfaturi,corecturi individuale sau în grup, stimulează executarea lucrării prin explicații,demonstrații și sugerarea unor soluții. ExplicațiaConversatiaObservatia hârtie, culori de acril, pensule,pahar cu apă x x x
5 Asigurarea transferului 16’ O3O4 Realizarea lucrării de către elevi:-elevii lucreaza incercand sa redea cat mai corect natura statica, printr-o constructie corecta, respectand proportiile fiecarui obiect.- elevii trebuie sa observe zonele cele mai umbrite ale naturii statice respectiv zonele de trecere si cele mai luminoase-aplicarea culorii se face din puncete,elevi au la dispozitie culoarile galben, rosu, albastru,prin alaturarea a doua dinte ele rezultand oranj,violet si verde.

Compozitia va avea dominata calda,adica trebuie sa existe o culoare dominanta care sa retina privirea timp mai indelungat si sa dea tonalitatea de ansamblu.

ExplicațiaConversatiaObservatia  hârtie, culori de acril, pensule,pahar cu apă x x x
6

Încheierea activității

7’ Profesorul face aprecieri asupra modului de lucru al elevilor; discută părțile pozitive sau negative din lucrari. ExplicatiaConversatia lucrările elevilor x

images

Seurat-La_Parade_detail

10 gânduri despre „Proiect de lectie, clasa a IX-a, Studiul formelor si al culorii– Baciu Mădălina

  1. Alina Militaru 12 Ianuarie 2013 la 18:55 Reply

    Foarte frumos, Mada!🙂

    Poti sa-mi explici pe scurt cum faci constructia compozitiei, sau a unui portret in culoare?

    In creion e usor, desenezi, stergi, iar desenezi, iar stergi, daca nu e bine. Cand lucrezi in culoare cum faci?

    Mi-ar fi de mare ajutor explicatiile tale.

    • brizbrizuri 13 Ianuarie 2013 la 12:24 Reply

      De obicei mie imi place sa incep in culori deschise constructia unei compoziti fie ea si portret sau natura statica, care pot fi acoperite daca realizezi ca nu sunt la locul lor, dupa care se face ebosa, care este o schita in culoare.

  2. Roxana B 13 Ianuarie 2013 la 13:18 Reply

    E bine ca elevii au primit aceasta tema si mai ales ca au trebuit sa realizeze lucrarea in maniera pointilista. Cred ca le-a placut atat maniera pointilista cat si faptul ca au aflat mai multe despre amestecul optic al culorilor.

  3. Nicole 13 Ianuarie 2013 la 17:19 Reply

    Culoarea…pictura…e ca viata plina de curcubee!

  4. livia 13 Ianuarie 2013 la 18:32 Reply

    Un proiect bine structurat cu materiale adecvate temei.

  5. Elena 13 Ianuarie 2013 la 22:08 Reply

    Foarte frumoasa si interesanta lectia:)

  6. andra 14 Ianuarie 2013 la 20:17 Reply

    Buna ideea si bune si lucrarile.Felicitari!

  7. Olah Tecks 14 Ianuarie 2013 la 22:03 Reply

    O tema bine gandita Mada ! Felicitari !

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: